POZOSTAŁE ZDJĘCIA / Z AKCENTEM ORIENTU
PODOBNE ARANŻACJE:

Z AKCENTEM ORIENTU

Średniej wielkości, 50-metrowe mieszkanie to jeden z najpopularniejszych metraży na polskim rynku nieruchomości. Czy da się je urządzić ponadczasowo, lecz nowocześnie? Elegancko i uniwersalnie, lecz z nieszablonowym pazurem? Jak to zrobić, pokazujemy na przykładzie gdyńskiego apartamentu, w którym zaaranżowaliśmy idealny mariaż orientalnych akcentów z subtelnie zmiękczoną współczesną stylistyką industrialną, wypełniając go przemyślanymi rozwiązaniami użytkowymi.

Po pierwsze – zmieniliśmy co nieco w strukturze dostępnej przestrzeni. Właścicielom zależało na dużej przestrzeni dziennej oraz wygospodarowaniu oddzielnego, dodatkowego miejsca do spania. Pierwszy cel osiągnięto niewielkim kosztem sypialni, drugi – relokacją aneksu kuchennego. Sypialnię oddzielają od strefy dziennej schowane w ścianie kasetowe drzwi przesuwne, wykonane z drewna dębowego, a oddzielną przestrzeń do spania – lekkie przepierzenie wykonane z malowanej na czarno stali i szkła. Formę ażurowej ścianki wykorzystano również do subtelnego oddzielenia aneksu kuchennego od strefy wypoczynku.

Kluczowe w aranżacji są wybrane do niej materiały, ich kolorystyka oraz nietypowe elementy dekoracyjne. W sferze materiałów krążymy wokół drewna, kamienia i stali – uwagę zwracają drewniane meble, drzwi i lamele na ścianie salonu, strukturalne kamienne okładziny w kuchni i łazience oraz czarna stal armatury, grzejników i ram przepierzeń. Świat kolorów zbudowaliśmy na zestawieniu ciepłych brązach drewna, głębokiej czerni i gamie stonowanych szarości. Nieszablonowe elementy estetyczne oparto na konsekwentnej zasadzie pionowych linii, które, wizualnie unosząc sufit, optycznie powiększają dostępną przestrzeń. Krążą w różnych formach – wysokiego grzejnika, ażurowych przegród konstrukcyjnych, przestrzennych lameli naściennych, miękkich paneli obiciowych czy prostych linii wysokiej zabudowy meblowej. Są również podstawą głównej dekoracji mieszkania – umieszczonej na ścianie sypialni egzotycznej tapety z motywem dalekowschodnim. Pionowe linie to również forma, w jakiej wykonano uchwyty mebli, zabudowę łazienkową czy niektóre oprawy oświetleniowe. Całość aranżacji – minimalistycznej w formie i surowej w kolorystyce – łagodzą miękkie kształty mebli tapicerowanych i drobne, nieco bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne w postaci tekstyliów.

Elegancki szlif nadały aranżacji starannie dobrane dodatki – przestrzenne oprawy oświetleniowe, grzejnik w nietypowej formie, czarna armatura, designerskie sprzęty meblowe – szafka RTV czy stolik kawowy – oraz rolety rzymskie wykonane z surowej, mięsistej tkaniny. Uwagę zwracają ciekawe rozwiązania funkcjonalne – wnęka w zabudowie meblowej korytarza, siedzisko w kuchni, tapicerowana ławka w jadalni czy naświetle pod sufitem w ścianie sypialni. Spójne stylistycznie i kolorystycznie tworzą przestrzeń pełną elegancji, lecz nietypową w odbiorze, zaskakującą funkcjonalnością i ciepłem.