Wiedeńska secesja kojarzona jest głównie z arcydziełami malarskimi Gustava Klimta, majestatycznymi bryłami budowli Ottona Wagnera, czy minimalistycznym nurtem Warsztatów Wiedeńskich. W ramach tej kooperatywy powstało wiele przedmiotów użytkowych i obiektów rzemiosła artystycznego. Stanowiło ono inspirację dla pracowni AKA Studio, podczas pracy przy projekcie metamorfozy hotelu znajdującego się w sercu Wiednia.
Czterogwiazdkowy hotel Mercure Wien City znajduje się prestiżowej lokalizacji miasta. Umożliwia ona szybki dostęp do atrakcji takich jak katedra świętego Szczepana, Belweder czy Prater. Jednak nie tylko okolica jest imponująca. Wnętrze hotelu, projektu polskiej pracowni architektonicznej AKA Studio, zachwyca równie mocno. –Szukając Inspiracji do projektu natrafiliśmy na zdjęcie wnętrza urzędu pocztowego, które ozdobione było prostym liniowym malunkiem na szczycie ścian, przechodzącym na sufit. Urzekła nas również kultowa pocztówka „Wiener Café: Der Litterat” z postacią pisarza siedzącego na kanapie o niesamowicie gęstym, kwietnym wzorze. Te referencje znalazły odbicie w zrealizowanym projekcie – komentuje arch. Agata Łapuchowska, współwłaścicielka AKA Studio.
Budynek został otwarty na ulicę w taki sposób, aby znajdujące się wewnątrz kolory i wzory zapraszały do środka. Z kolei wewnątrz dumnie prezentują się kolory, wzory i naturalne materiały. Znajdziemy tu również motywy geometryczne. Uwagę przyciąga także zabudowa ścian, na której odbywa się dynamiczna gra elementów dających przestrzenny efekt. Do dzieła architektów należy zaliczyć również meble recepcyjne oraz wzór wykładziny.
W hotelu znajdują się dwa niezależne lobby, które zyskały funkcjonalną aranżację. Pierwsze z nich znajduje się naprzeciwko recepcji. Zachęca ono do wypoczynku lub do pracy przy laptopie. W tym miejscu znajduje się również wysoki stół z charakterystyczną lampą w stylu bibliotecznym. O domową atmosferę zadbano również poprzez wprowadzenie takich akcentów jak fornirowanych regałów z książkami, albumami i pamiątkami pochodzącymi ze zbiorów m.in. sklepu w muzeum Wiener Werkstätte. W zabudowie znajdują się również tkaniny z oryginalnymi nadrukami z tego okresu. Część z nich znajdziemy również w większym lobby, które urządzono tak, aby panowała w nim atmosfera charakterystyczna dla wiedeńskich kawiarni. To wszystko zestawiono z komfortowymi meblami polskich producentów.
W hotelowej restauracji znajduje się wiele mebli zaprojektowanych przez zespół AKA Studio takich jak wolnostojące loże, centralnie ulokowany bufet z nadwieszoną nad nim instalacją świetlną oraz lustra i oprawione tkaniny. Aranżację dopełniono za pomocą intensywnego czerwono-malinowego koloru ścian i kotar, które mogą być zasunięte, dzięki czemu można uzyskać odmienny charakter aranżacji. W pokojach hotelowych odnajdziemy podobne motywy. Znajdujący się na poduszkach wzór nawiązuje do pocztówki „Wiener Café: Der Litterat”. W pokojach znalazły się także elementy wyposażenia, które zaprojektowała pracownia AKA Studio z myślą o tej inwestycji: wezgłowie łóżka, biurko, lustro z dekoracyjnymi szprosami, wzór wykładziny, minibarek oraz wieszak inspirowany klasycznym wózkiem hotelowym. - Duch kooperacji, całościowe podejście do projektowania, dbałość o najmniejsze detale oraz szacunek dla tradycyjnego rzemiosła – te kluczowe wartości Wiener Werkstätte udało nam się przenieść na współczesny grunt w tym projekcie. Hotel zyskał nowoczesne, a zarazem bardziej atrakcyjne oblicze. A nasze starania zostały docenione nagrodą w prestiżowym konkursie „International Property Awards” 2024 w kategorii „Wnętrza Hotelu” dla Austrii - podsumowuje arch. Karolina Kowalik, współwłaścicielka AKA Studio.
Fot. MoodAuthors