Wnętrza restauracji Tartak są eleganckie i zapraszające. Mogą się tu odbywać zarówno spotkania biznesowe jak i te w gronie rodziny i przyjaciół. Aranżacja to starannie zaplanowana kompozycja form, barw i faktur, okraszona dużą ilością naturalnej zieleni i subtelnym oświetleniem. Wnętrza mają wyjątkowy, zachęcający klimat, który sprawi, że chce się tu bywać częściej i dłużej. I właśnie taki był cel aranżacji, przygotowanej przez architektkę Aldonę Terczyńską.
Obiekt, w którym znajduje się restauracja Tartak jest budynkiem w całości ukierunkowanym na lokal gastronomiczny. Sala restauracyjna ze strefą barową zajmują około 230 m2. Resztę metrażu przeznaczono na pełne zaplecze gastronomiczne i inne pomieszczenia, niezbędne do prowadzenia wolnostojącego budynku użytkowego. Projekt architektoniczny obiektu został przygotowany przez Biuro Obsługi Architektonicznej „Archi-Graf”. Zespół projektowy pracował pod przewodnictwem arch. Romana Szumnego.
Każdy z etapów pracy nad projektem, od nakreślenia form, planowania funkcji, przez dobór wszystkiego od materiałów wykończeniowych po detale miał sprawić, że goście będą się tu czuli dobrze. Wnętrze pracuje niczym zgrana orkiestra – każdy element jest osobnym instrumentem, jednak dopiero łącząc je wszystkie razem, wybrzmiewa najlepszy efekt.
„Myślę, że w Tataraku udało się to osiągnąć — wrażenie komfortu, prywatności i przytulności w eleganckim i nowoczesnym wydaniu, z czego jestem najbardziej zadowolona” mówi Aldona Terczyńska z biura projektowego „Archi-Graf”. „We wnętrzu postawiliśmy na nowoczesność, prostotę, elegancję i naturalność. Zestawiliśmy ze sobą ciepłe, miękkie materiały, obłe kształty, dające poczucie komfortu i przytulności z mocnymi, czarnymi elementami nadającymi wyrazistości w nieco industrialnym charakterze. Pojawiają się elementy klasyki w nowoczesnym wydaniu. Płynne linie i owalne kształty mebli równoważą geometryczne, ostre formy i wzory. Całość jest bogato opleciona naturalną roślinnością, która zawsze wprowadza spokój i daje uczucie relaksu. To świadome wybory, dzięki którym osiągnęliśmy efekt, na jakim nam zależało” - dodaje architektka.
Architekci podczas pracy mieli na względzie zapewnienie gościom najlepszego komfortu i poczucia intymności. Aby uzyskać taki efekt, wykorzystali starannie dobrane materiały i naturalną paletę kolorystyczną. W budowaniu kameralnej atmosfery sali restauracyjnej o otwartym planie pomogło różnicowanie wysokości sufitów, ciemne kolory i wiszące oprawy oświetleniowe. Wnętrza są elastyczne dzięki mobilnym przepierzeniom pełniącym też rolę kwietników. Siedziska z wysokim oparciem zapewniają gościom wygodę podczas posiłków.
Jednym z najważniejszych aspektów projektu sali restauracyjnej miała być jej wszechstronność. Każdy z elementów wyposażenia – stoliki, siedziska i przepierzenia miał być mobilny i modułowy, aby umożliwić konfigurowanie wnętrza zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Do stałych elementów należą tylko bar i strefa wejściowa. Również oświetlenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby przesuwać, dokładać lub wyjmować kolejne oprawy, aby dostosować je do nowego układu funkcjonalnego sali restauracyjnej.
Tartak jest restauracją wyposażoną w otwartą kuchnię, dzięki czemu mamy możliwość obserwacji kucharzy przy pracy. Przed kuchnią stoi otwarty bar, lady chłodnicze do ekspozycji i przechowywania wyrobów cukierniczych przygotowanych przez lokalnych dostawców. Jest tu też stół do przygotowywania sushi na żywo przed gośćmi. Architekci musieli wykorzystać więc nie tylko światło dekoracyjne, ale także dużo oświetlenia funkcjonalnego.
„Oświetlenie jest zaprojektowane w sposób umożliwiający jego modyfikację. Zarówno na sali głównej, jak i w przestrzeni barowej zastosowaliśmy oprawy zainstalowane na szynoprzewodach, dające swobodę zmiany ich ilości oraz regulacji kierunku strumieni świetlnych. Na sali restauracyjnej szynoprzewody z reflektorami są zwieszone poniżej linii sufitu w celu budowania intymnego nastroju w pomieszczeniu. Ponadto, na tych samych szynach umieściliśmy oprawy zwieszane, które akcentują światłem dokładną lokalizację stołów. Oświetlenie podstawowe jest uzupełnione o oprawy dekoracyjne w postaci szklanych kul. Emitują one kameralne, rozproszone światło wprowadzając ciepłą, przytulną atmosferę, tworząc zarazem klasyczny styl we wnętrzu” mówi architekta. „Ważna przy projektowaniu oświetlenia jest możliwość regulacji natężenia światła oraz tworzenia scen świetlnych. Takie rozwiązanie daje szerokie możliwości aranżacji odpowiedniego nastroju, a także oszczędność energii elektrycznej”.
W restauracji Tartak znajdziemy ciekawe połączenie stylów, materiałów i barw. Przestrzeń jest przemyślana i funkcjonalna. Wybór opraw oświetleniowych jest więc nieprzypadkowy – ma podkreślać i budować charakter aranżowanej przestrzeni. Eksponuje to, co najważniejsze i tworzy atmosferę zgodną z charakterem lokalu.
Projekt: Restauracja Tatarak
Lokalizacja: Piła
Design: BOA ARCHI-GRAF
Fot: Materiały prasowe