Krajobraz Pomorza zyskał kolejną perełkę nowoczesnej architektury użytkowej. W malowniczej okolicy powstała nowa siedziba firmy Wutkowski. Projekt budynku powstał w Sopockiej pracowni Ideograf. Zespół architektów pod kierunkiem założycielki i głównej projektantki pracowni, Pauliny Czurak-Czapiewskiej, stworzył obiekt doskonale odzwierciedlający wartości firmy. Architekci Ideografu tworzą obiekty otwarte na użytkowników, głęboko i świadomie osadzone w jego otoczeniu.
Kształt obiektu powstał z myślą o maksymalnej funkcjonalności. Bryła miała zachować klarowną strukturę w taki sposób, aby korespondowała z otoczeniem. Trzykondygnacyjny budynek składa się więc z trzech prostopadłościanów, w rzucie poziomym są one obrócone względem siebie. - Taki zabieg kompozycyjny nie tylko nadaje dynamiki całej strukturze, ale także pozwala lepiej wpisać ją w otaczający krajobraz. Przesunięcia między poszczególnymi segmentami tworzą czytelny rytm architektoniczny, który dodaje budynkowi lekkości pomimo jego solidnej konstrukcji. – wyjaśnia Paulina Czurak – Czapiewska.
Każdy segment budynku ma osobną funkcję użytkową. Ten zabieg umożliwił architektom rozdzielenie poszczególnych stref: reprezentacyjnej, do pracy oraz zaplecza technicznego. Podział strukturalny wspiera efektywne i elastyczne zarządzanie przestrzenią, zgodnie z aktualnymi potrzebami przedsiębiorstwa.
Najbardziej istotnym elementem budynku jest elewacja, w której dominują przeszklenia. To nie tylko kwestia estyki, ale też czytelna deklaracja profilu działalności firmy. Marka Wutkowski to producent innowacyjnych technologii szklarskich, dlatego wybór szkła na elewację to świadoma decyzja projektowa, wyraźnie odnosząca się do branży, którą reprezentuje Inwestor. - Transparentność fasady symbolizuje otwartość, przejrzystość i nowoczesność – wartości, które są fundamentem marki Wutkowski. Jednocześnie duże przeszklenia pełnią funkcję praktyczną – zapewniają maksymalne doświetlenie wnętrz światłem dziennym, wspierają kontakt użytkowników z otaczającą naturą i otwierają perspektywy widokowe na pobliskie pola i lasy – dodaje architekta. Dzięki temu budynek to nie tylko pomieszczenia do pracy – architekci projektowali z myślą o potrzebach wyciszenia i koncentracji, oraz dobrostanie pracowników przedsiębiorstwa.
Jednym z najważniejszych założeń projektowych budynku była ekologia. Architekci zastosowali zaawansowane systemy HVAC z podwyższoną energooszczędnością oraz BMS, czyli inteligentny system zarządzania budynkiem. Na dachu obiektu umieszczono panele fotowoltaiczne.
- Tego typu rozwiązania nie tylko ograniczają koszty eksploatacji, ale przede wszystkim wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju, coraz bardziej istotne w architekturze XXI wieku – mówi właścicielka Ideografu.
Kolejną istotną kwestią była relacja nowoczesnego budynku z naturalnym krajobrazem. Architektom udało się wykorzystać nie tylko przeszklenia otwierające wnętrza na otoczenie, ale też sam sposób posadowienia obiektu. Budynek z wyczuciem został wkomponowany w teren, z poszanowaniem dla zastanej wokół przyrody.
Realizacja projektu siedziby przedsiębiorstwa Wutkowski jest przykładem współczesnej architektury korporacyjnej. Ten nurt kładzie nacisk nie tylko na stworzenie fizycznego budynku, ale także współtworzenie tożsamości marki przez środki architektonicznego wyrazu. Innowacyjne rozwiązania wspierają dobrostan ludzi i odpowiadają na wyzwania, jakie stają przed współczesnymi pracownikami. - Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która nie tylko odzwierciedla charakter działalności firmy Wutkowski, ale także wpisuje się w naturalny kontekst miejsca. Przeszklona fasada symbolizuje przejrzystość i nowoczesność, a jednocześnie pozwala pracownikom na codzienny kontakt z otaczającą przyrodą, co sprzyja ich dobrostanowi i efektywności pracy. Ta realizacja to dowód na to, że architektura użytkowa może być nie tylko funkcjonalna, ale także piękna, spójna i świadoma ekologicznie. – podkreśla Paulina Czurak - Czapiewska.
Zespół pracowni Ideograf pod kierunkiem Pauliny Czurak – Czapiewskiej przygotował projekt innowacyjnego budynku, który łączy technologię z człowiekę, funkcję z formą oraz estetykę i ekologię.
Projekt: Paulina Czurak-Czapiewska, Ideograf
Zdjęcia: Wutkowski