Na trzech piętrach Varso Tower znajduje się kancelaria prawna Greenberg Traurig. Jest to najwyższy budynek zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. O wyjątkowości tego miejsca przesądza jednak nie tylko lokalizacja, ale i również unikatowa przestrzeń biurowa, stworzona z poszanowaniem tradycji. Jednocześnie aranżację utrzymano w stylu nowoczesnym z zapewnieniem oryginalności i funkcjonalności.
Współczesne realizacje biurowe mają łączyć ze sobą estetykę, funkcjonalność, ergonomię i elastyczność. Przestrzeń ta ma doskonale sprawdza się zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Z założenia ma budować przyjazną atmosferę i sprzyjać integracji. Szczególnie jest to istotne w czasie post pandemicznym, aby zachęcić pracowników do powrotu do biura. - Patrząc na obecne realizacje biur prawniczych wyróżnić możemy dwa zasadnicze trendy. Kancelarie, które chcą, aby ich wnętrze wyglądało tradycyjnie i wykończone było przy użyciu naturalnych materiałów oraz te, które chcą, aby ich wnętrze nie wyglądało jak typowa kancelaria. W tym ostatnim przypadku estetyka jest bardziej dowolna. Aranżacje te przypominają projekty z branż IT czy mediowych, a nie typowych kancelarii czy funduszy finansowych – mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE. Właściciele kancelarii postawili na tę drugą opcję. Do współpracy zaprosili znaną i cenioną pracownię BIT CREATIVE.
Kluczowym elementem aranżacji jest reprezentacyjna strefa wejściowa. Ulokowano w niej recepcję, sale konferencyjne oraz coffee point. Całość funkcjonuje na zasadzie open space. Dzięki mobilnym i audiowizualnym rozwiązaniom pracownicy mogą przeprowadzić spotkanie dla dużej ilości uczestników. Przestrzeń firmową zagospodarowano także w taki sposób, aby możliwe było również organizowanie eventów firmowych. - Postawiliśmy na elegancką przestrzeń, w której dominują jasne i ciepłe barwy. Minimalistyczne w wyrazie wnętrze zostało uzupełnione odważną formą rzeźby i dziełami sztuki, które współgrając ze sobą, dają poczucie obcowania ze sztuką znanego z najlepszych światowych galerii. Całość dopełniają minimalistyczne detale, gra światła i nieoczywiste wykończenie sufitów. – mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.
Główną rolę w realizacji odgrywają naturalne materiały. Ich wybór nie był przypadkowy. Naturalne surowce wprowadzają odpowiedni klimat, doskonale komponujący się z atmosferą kancelarii. Dzięki wykorzystaniu luksusowych surowców, w postaci drewna i kamienia, udało się uzyskać minimalistyczne i ponadczasowe wnętrze. W podobnym stylu, w jakim zachowano wnętrze, utrzymano także pozostałą część biura. W aranżacji odnajdziemy zatem sporo jasnych, ciepłych barw z wykorzystaniem klasycznych materiałów taki jak miedź, kamień czy drewno. - W kancelariach, które mieliśmy przyjemność projektować w zdecydowanej większości dominuje układ gabinetowy. Przede wszystkim ze względu na charakter pracy, który wymaga ciszy i skupienia. Są to przeważnie gabinety 1-2 osobowe, czasem 3-osobowe. Często projektujemy infrastrukturę i wielkość pokoju, tak aby w przyszłości można było swobodnie rekonfigurować ilość osób w pomieszczeniu. Układ open space świetne sprawdza się w przestrzeniach dla asystentów, pracy wspólnej lub pomieszczeń wspomagających typu copy point czy coffee point. Każdy pracownik ma i tak do dyspozycji pomieszczenia 1-2 osobowe do pracy w ciszy i skupieniu – wyjaśnia architekt Barnaba Grzelecki z pracowni BIT CREATIVE.
Istotną rolę w aranżacji odgrywa sztuka. Ich obecność podnosi rangę i prestiż przestrzeni. - Rzeźba przestrzenna w strefie wejściowej stała się pewnego rodzaju dominantą wnętrza. W subtelny sposób uzupełniła kompozycję przestrzeni. W pozostałych pomieszczeniach wspólnych czy konferencyjnych obrazy na ścianach świetnie wpisują się w przestrzeń, nadając im charakteru. Przy naturalnych barwach i materiałach, jak kamień czy drewno, obrazy przedstawiające linearne, abstrakcyjne kompozycje w ciepłych, lecz intensywnych kolorach idealnie dopełniają estetykę przestrzeni – opowiada architekt Jakub Bubel z pracowni BIT CREATIVE.
- Staraliśmy się wypracować neutralne, ponadczasowe wnętrze, w którym wszyscy będą czuć się dobrze i swobodnie. Wnętrze, które wykorzysta panoramiczny widok stolicy, geometryczne i linearne. Proste w swojej formie, lecz z detalami nadającymi charakter – podsumowuje.
Projekt: BIT CREATIVE w składzie: arch. Barnaba Grzelecki, arch. Jakub Bubel, arch. Agata Krykwińska, arch. Katarzyna Biedrzycka-Macioch, arch. Anna Margoła, arch. Zuzanna Wojda, arch. Joanna Zaorska, arch. Malwina Klimowicz
Zdjęcia: Fotomohito