Stres związany z wykonywanymi zadaniami, ogrom obowiązków oraz szybkie tempo pracy to standard w dzisiejszych czasach. W związku z tym, co raz więcej firm decyduje się na wyodrębnienie strefy chilloutu. Takie rozwiązanie wspiera regenerację pracowników, jednocześnie zwiększając wydajność i jakość pracy.
W związku z często intensywnymi i stresującymi warunkami pracy strefa chilloutu stanowi coraz bardziej pożądane rozwiązanie. Pozwoli ona na zadbanie o dobrostan pracowników oraz ich produktywność. Zapewnia ono chwilę wytchnienia, dzięki której pozytywnie wpływa na zmniejszenie zmęczenia oraz zapobiega występowaniu wypalenia zawodowego. Aktualnie wzrasta świadomość na temat potrzeb pracowników i ich regeneracji. Krótka przerwa w komfortowych warunkach przekłada się na efektywniejszą regenerację sił, co zapewni większe skupienie na wykonywanych zadaniach. Strefa relaksu stanowi również doskonałą opcję na integrację pracowników. Wspólny odpoczynek umacnia więzi, co skutkuje lepszą atmosferą i bardziej udaną współpracą.
Strefa chilloutu powinna być miejscem przemyślanym i dopasowanym do potrzeb pracowników,w którym będą mogli się zrelaksować z dala od swojego stanowiska. Długotrwały wysiłek intelektualny powoduje zmęczenie mózgu, w efekcie czego spada nasza produktywność i efektywność pracy. Strefa wypoczynku powinna znaleźć się poza stanowiskami pracy. Zmiana otoczenia sprawia, że przerwa w pracy staje się atrakcyjniejsza i bardziej kojąca. Ponadto ruch oraz każda zmiana pozycji naszego ciała wpływa pozytywnie na funkcjonowanie kręgosłupa, co pozwala uniknąć bólu głowy oraz pleców. Co ciekawe, strefa ta nie musi znajdować się wewnątrz biura. Równie trafnym rozwiązaniem będzie ulokowanie jej na tarasie czy patio. Ważne jednak, aby znalazła się w takim miejscu, aby pracownicy mogli cieszyć się ciszą i spokojem.
Zdecydowanie jednym z kluczowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas projektowania strefy relaksu, są komfortowe meble. Powinny być one dostosowane do różnych potrzeb, dzięki czemu umożliwią satysfakcjonujący wypoczynek. Kolejnym aspektem jest odpowiednie oświetlenie. Trafnym wyborem będzie ciepłe światło sprzyjające kreowaniu przytulnej atmosfery. Warto również zatrzymać się przy dodatkach i dekoracjach. Różnego rodzaju rośliny, obrazy, poduszki czy dywany pomogą wprowadzić odpowiedni klimat. W zależności od potrzeb pracowników warto rozważyć również obecność telewizora, konsoli do gier, piłkarzyków czy planszówek, dzięki czemu strefa stanie się bardziej atrakcyjna. Jeśli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem będzie wyodrębnienie aneksu kuchennego oraz stołu, przy którym pracownicy będą mogli spożyć posiłek czy wypić ulubiony napój. Oprócz standardowych sof i foteli można zdecydować się również na nietypowe siedziska takie jak bujane krzesła, leżaki i hamaki, które stanowią ciekawą alternatywę. Współczesny świat nie obędzie się bez dostępu do technologii. W strefie powinniśmy zapewnić dostęp do gniazdek elektrycznych oraz wifi. „Kropką nad i” będzie personalizacja strefy przez pracowników. Można to uczynić, chociażby za pomocą przeprowadzania ankiet. Rozwiązanie to sprawi, że strefa w pełni będzie spełniała swoje zadanie, w efekcie czego zarówno pracownicy, jak i pracodawca skorzysta na tym rozwiązaniu.
Fot. Rachel Claire/Pexels
Fot. Charlotte May/Pexels
Fot. Heyho/Pexels
Fot. Heyho/Pexels
Fot. Hardeep/Pexels