Ten niezwykły lokal znajduje się w Warszawie w równie wyjątkowym budynku. Otwarta w 2022 roku Restauracja & Cocktail Bar Paradiso jest jednym z najciekawszych i najlepiej zaprojektowanych lokali w stolicy. Autorami wystroju są architekci 370 Studio: Michał Miszkurka, Anna Śliwka i Katarzyna Westrych-Pavy.
Już sam budynek, którym znajduje się „Paradiso” zasługuje na uwagę. Lokal mieści się w jednym ze zrewitalizowanych, zabytkowych budynków w kompleksie Fabryki Norblina w Warszawie. Atrakcyjna lokalizacja i zabytkowa architektura podkreślają wyjątkowy klimat wnętrza i podnoszą jego walory. Z drugiej jednak strony, architekci musieli sprostać wielu wyzwaniom – w fazie projektowania, jak i podczas realizacji projektu. Jednym z nich była konieczność stosowania się do ścisłych wymogów konserwatorskich. – Współczesna funkcja tej przestrzeni musiała zostać harmonijnie wpisana w poprzemysłową architekturę. Naszym zadaniem było nie tylko wkomponowanie, ale i wyeksponowanie elementów wskazanych przez konserwatora zabytków – opowiada architekt z 370 Studio, Michał Miszkurka.
Zanim zyskał obecną formę, budynek, w którym mieści się „Paradiso”, był jedynie szkieletem – zachowały się oryginalne mury, słupy i linie torów wyznaczone na posadzce, którymi niegdyś transportowano ładunki. Każdy z historycznych elementów został otoczony opieką konserwatorką i musiał pozostać w niezmienionym stanie. Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęli architekci, było wkomponowanie stalowych szyn w aranżację restauracji w taki sposób, aby pozostały widoczne, ale jednocześnie nie utrudniały użytkowania lokalu. Architekci z 370 Studio przykryli tory szklaną, przeźroczystą taflą, dzięki czemu wizualnie wzbogaciły wystrój wnętrz.
Poprzemysłowa architektura kierowała aranżację w kierunku stylu industrialnego, ale architekci postanowili zrezygnować z oczywistego schematu i stworzyć coś oryginalnego. Dzięki ich świeżym pomysłom restauracja jest klimatyczna i zaskakująca. Punkt początkowy koncepcji stanowiła decyzja Inwestorów o rodzaju kuchni serwowanej w lokalu. Chcieli, aby była to kuchnia Fusion, oparta na tradycjach kulinarnych rejonu Morza Karaibskiego. Lokal miał więc niedosłownie kojarzyć się z Wyspami Karaibskimi oraz Ameryką Południową. Dużo pomysłów architektom podsunęła też sama nazwa restauracji, „Paradiso”
Z czym kojarzy się nam raj? Zapewne z zielenią i bujną roślinnością. W aranżacji „Paradiso” pierwsze skrzypce gra więc zieleń w licznych odcieniach. Kolor pojawia się na lożach ścianach i drzwiach. Serce lokalu stanowi bar, wykończony naprzemiennie podłużnymi, półokrągłymi płytkami w kolorze zielonym oraz kawałkami luster. – W połączeniu z biało czarną posadzką dało to optyczny, nieco surrealistyczny efekt nieskończoności – mówi Michał Miszkurka.
Aby stworzyć efekt rajskiej dżungli, architekci sięgnęli po rośliny. Sztuczne, wiszące – pojawiły się w górnych częściach ścian oraz na suficie. Towarzyszą im rośliny naturalne, takie jak bujne palmy, umieszczone w dużych donicach. Tworzą wrażenie spaceru po egzotycznym ogrodzie. Projektanci wprowadzili wiele elementów stylu etno – podkreślają organiczny charakter aranżacji i kontakt z przyrodą. Pojawiły się między innymi wyplatane, ażurowe lampy gęsto zawieszone obok siebie. Niezwykłą ozdobą jest również mural z rajskim motywem. Malowidło na schodach nawiązuje do obrazu Lucasa Cranacha „Adam i Ewa”.
Materiały wykorzystane w aranżacji „Paradiso” również musiały wpisywać się w naturalny klimat. Projektanci postawili na drewno dębowe. Powstały z niego meble i zabudowy wykonane według projektów architektów: zabudowa baru, loże dla gości i stoliki oraz regały na wino. Towarzyszą mu płytki i ceramiczne okładziny.
Ściany i podłogi wykończone płytkami ceramicznymi są charakterystyczne dla architektury południowej – hiszpańskiej i portugalskiej oraz Ameryki Łacińskiej. Wnętrza wypełniają liczne odwołania do stylu kolonialnego, między innymi w postaci drewnianych krzeseł z plecionymi oparciami. Pojawiają się też welurowe fotele w ciekawych formach inspirowanych latami 50. ubiegłego wieku. Dzięki takim smaczkom aranżacja ma bardzo eklektyczny i wysmakowany charakter.
Projekt wnętrza: 370 Studio (Katarzyna Westrych-Pavy, Anna Śliwka, Michał Miszkurka)
Zdjęcia: Aleksandra Miszkurka