Poprzednim projektem biura zajęli się Bracia Burawscy. Architekci stworzyli ponadczasową i funkcjonalną aranżację, zawierającą sporo nowinek technicznych oraz zaskakujących rozwiązań wizualnych. Po upływie dekady postawiono nie lada wyzwanie przed architektem Andrzejem Burawskim. Zwrócono się do niego o pomoc z reinterpretacją własnego projektu i nadania mu świeżego spojrzenia.
Rearanżacja wcześniej wykonanego projektu to poważne wyzwanie dla umiejętności projektanta. Ponadto inwestor postawił przed nim dodatkowe zadanie, jako że zależało mu nie tylko na odświeżeniu aranżacji, ale i również dostosowanie jej do nowych realiów i modelu pracy w biurze. Aby zachować spójność estetyki z ekonomią architekt założył, iż należy uważnie słuchać potrzeb inwestora. – Przeprowadziliśmy wiele rozmów z właścicielami i pracownikami portalu Znanylekarz.pl. Pytaliśmy, dyskutowaliśmy i analizowaliśmy – wspomina arch. Andrzej Burawski. – Okazało się, że przez ostatnią dekadę firma bardzo się zmieniła. Zatrudniała zdecydowanie więcej osób o zróżnicowanym charakterze pracy, z których część wykonywała obowiązki z biura, część działała zdalnie lub hybrydowo. Zrozumieliśmy, że nasze zadanie wykracza dalece poza modernizację wnętrz i zaspokojenie nierzadko odmiennych potrzeb pracowników. Chcieliśmy stworzyć zespołowi okazję i przestrzeń do budowania relacji oraz doświadczania poczucia wspólnoty. Wartości kluczowych w ostatnich czasach – podsumowuje. - Naszym celem było stworzenie środowiska, które nie tylko odzwierciedla naszą kreatywność i innowacyjność, ale zapewnia komfort i funkcjonalność naszym pracownikom - mówi Patrycja Pachowska, Projekt Manager w ZnanyLekarz.pl, która zarządzała projektem rearanżacji i nadzorowała jego przebieg.
Przestrzeń została zaprojektowana w taki sposób, aby nakłaniać pracowników do interakcji, przy jednoczesnym spełnieniu ich potrzeb zawodowych. W związku z tym w liczącym ponad 1300 metrów biurze wygospodarowano miejsce na strefę relakcu – chill room oraz pokój działań niestandardowych. Na uwagę zasługują również sale konferencyjne czy wyciszone budki do rozmów telefonicznych i spotkań online. – Wnętrza miały być pełne kolorów, wesołe i eklektyczne – dopowiada Burawski – Odzwierciedlają współczesne trendy w projektowaniu biur. Zarówno inwestorowi, jak i pracownikom zależało, by przestrzeń sprzyjała dobremu samopoczuciu i pobudzała do działania. Nie mogło zabraknąć humorystycznych nawiązań do typu prowadzonej przez firmę działalności, które zaprojektowaliśmy także poprzednio. Wszyscy przyzwyczaili się już bowiem do widoku ludzkiego szkieletu w sombrero, fragmentu ambulansu umieszczonego w ścianie czy fototapety z układem kostnym człowieka – komentuje architekt. Zadbano również o to, aby w biurze było dużo zieleni. Zadbaliśmy o to, aby rośliny były obecne w różnych częściach biura, a szczególnie w strefach, które nastawione są na odpoczynek i regenerację - wspomina Patrycja Pachowska. Barwy te możemy odnaleźć w salach konferencyjnych i częściach wspólnych. Objawiają się one w postaci pomalowanych na zielono ścian, tapet z motywem roślinnym oraz żywych roślin. Ich atuty wykorzystane zostały między innymi w chill roomie w postaci fototapet z egzotycznym wzorem bananowców i palm. Ponadto w pomieszczeniu znajdują się również popularne zamioculcasy i monstery. W pomieszczeniu zadbano również o tych, którzy wolną pracę na kanapie, szezlongu marki VOS, bujanym kokonie czy w pozycji półleżącej, jaką umożliwiają wiklinowe fotele w stylu boho.
Naszym priorytetem było sprawne i efektywne przeprowadzenie projektu, w taki sposób, żeby odświeżenie biura w jak najmniejszym stopniu wpływało na codzienną pracę naszego zespołu. Zadbaliśmy także o najwyższą jakość wykonania, żeby biuro było nie tylko funkcjonalne, ale także atrakcyjne i przytulne - wspomina Patrycja Pachowska. Ostatnia modernizacja biura miała miejsce 10 lat temu, zatem wnętrza niechybnie wołały o odświeżenie. Pracami wykończeniowymi zajęła się ekipa dobryremont.pl, która wykonała swoje obowiązki z dbałością o każdy szczegół. W open space postawiono na wygodne hot deski, a w pokoju do pracy niestandardowej i miejscu stworzonym do pracy kreatywnej zamontowano tablicę interaktywną oraz meble, które umożliwiają pracę w różnych pozycjach. – Część mebli, które można zobaczyć w biurze, jak ruchome stoły o organicznej formie, przygotowano na specjalne zamówienie pod okiem naszego wykonawcy - firmy drobnyremont.pl. Wszystko po to, by wnętrza stanowiły realną odpowiedź na potrzeby pracowników – opowiada Andrzej Burawski.
Kuchnia przeszła spektakularną metamorfozę. Znajdują się w niej wykonane na wymiar szafki i bar, aby były one maksymalnie funkcjonalne. Strefę użytkową, która służy do przygotowywania posiłków ulokowano w głębi pomieszczenia. Znajdują się tu rzędy minimalistycznych, drewnianych szafek. Świetnie komponują się one z czernią blatu, który pomieści co najmniej kilka osób. Obok ulokowano stoły oraz bar, przy projekcie, którego postawiono na odważne rozwiązania. Wybrano zatem wibrujący odcień ochry i turkusu, który podbija efekt neonu składającego się w napis „Na zdrowie!”. Zachęca on do spędzania wspólnego czasu zarówno w trakcie pracy, jak i po niej, gdyż biuro jest dostępne dla pracowników również po godzinach pracy. - Warto również podkreślić, że proces wybierania napisu - podobnie jak wiele elementów wystroju wnętrza - było wynikiem konkursu przeprowadzonego wśród pracowników - przypomina Patrycja Pachowska. - Dzięki temu, rearanżacja biura stała się elementem integracyjnym i angażującym zespół w tworzenie kultury firmowej.
Projekt wnętrza: Bracia Burawscy Architekci
Wykonanie realizacji: drobnyremont.pl
Zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio
Inwestor: ZnanyLekarz.pl, Projekt Manager: Patrycja Pachowska