Współczesne hotele to coś więcej, niż miejsca noclegowe. W hotelach goście mają doświadczać – to przestrzenie wypełnione emocjami, niosące przesłanie i wartość. Z tym nastawieniem pracował zespół odpowiedzialny za projekt hotelu Mercure Tallinn. Za aranżację wnętrz odpowiada Aure Stidio z Warszawy. W przestrzeniach hotelowych goście mogą zachwycić się instalacjami artystycznymi Edyty Barańskiej (Barańska Design) i fotografią Moodauthors. Efekt współpracy zachwyca wyrazistą wielowymiarowością. W 2023 roku został doceniony nagrodami w dwóch konkursach - platynową nagrodą MUSE Design Awards w kategoriach Interior Design – Hospitality oraz Hotel & Resorts, a także nagrodę LIV Hospitality Design 2023.
Podczas tworzenia aranżacji architekci sięgnęli po inspiracje niezwykłą, estońską przyrodą i lokalną legendą o jeziorze Ülemiste, w którego sąsiedztwie znajduje się hotel. Projektantki Azure Studio wykorzystały „ducha miejsca” do stworzenia palety kolorystycznej, doboru materiałów wykończeniowych, oświetlenia i osadzenia struktur w przestrzeni. – Estońska przyroda ma w sobie coś mistycznego, wręcz baśniowego – opowiada Martyna Wojtasik, architektka i założycielka Aure Studio. – Z jednej strony mamy tu industrialną bryłę hotelu z surowym betonem i wielkoformatowymi przeszkleniami, a z drugiej – chcieliśmy wprowadzić miękkość, światło i organiczne formy, by zrównoważyć tę surowość i zbudować atmosferę przytulności.
Aranżacja wnętrz w subtelny, ale wyraźny sposób nawiązuje do podwodnego świata. Hotelowe przestrzenie zdominowały organiczne kształty mebli, stoliki z drewna przypominające liście nenufarów, nieregularne, metalowe detale oraz szkło. Przeszklenia są niezwykle istotną częścią tego projektu.
Autorką szklanych instalacji jest Edyta Barańska, założycielka pracowni Barańska Design. Hotelowe foyer ozdabia ręcznie formowana kompozycja inspirowana ławicą ryb. Goście restauracji zobaczą trójwymiarową płaskorzeźbę, która przywodzi skojarzenia z taflą wody i podwodną roślinnością. Ma imponujące rozmiary – niemal 2.5 metra długości. Prace artystki to nie tylko ozdoby – snują opowieść o wyjątkowym miejscu, w jakim znajduje się hotel.
– Z Martyną połączyło nas od początku zaufanie i wspólna wrażliwość – mówi Edyta Barańska. – Szukałyśmy form, które pokażą „wulkaniczność” szkła, jego rzeźbiarskość, a jednocześnie będą współgrały z architekturą hotelu i nastrojem Tallinna. Inspiracją była woda, ale też lokalne opowieści. To nie była szybka realizacja – zaczęłyśmy od prób w miniaturze, potem wybierałyśmy detale, ja opisywałam, wysyłałam zdjęcia, a Martyna przyjeżdżała, by obejrzeć wszystko na miejscu.
Edyta Barańska stworzyła też także jeden z najciekawszych elementów projektu, czyli szklany bar. Realizacja powstała na potrzeby hotelowej restauracji i jest nie tylko artystyczną instalacją, ale też w pełni funkcjonalnym meblem. Szklana tafla przypomina zanurzoną w wodzie i porośniętą algami. Szkło ma organiczną fakturę, która sprawia, że delikatne załamania światła na jego powierzchni ożywiają. Tafla mieni się w zależności od natężenia i kąta padania światła.– Ten blat to właściwie rzeźba użytkowa – mówi artystka. – Zależało mi, żeby nie tylko spełniał funkcję praktyczną, ale też opowiadał historię. W tafli szkła widać ruch, głębię – jakby pod wodą coś żyło, falowało. Inspiracją były algi i podwodne zarośla, które znałam z własnych obserwacji.
Bar doskonale wpisał się w koncept aranżacji wnętrza i połączył naturalne inspiracje z nowoczesnym wzornictwem. Ma wyrazisty, ale jednocześnie szlachetny charakter, który przykuwa wzrok przysiadającego przy barze gościa. Takie detale zapadają w pamięć – niby zwykły blat, a jednak niezwykła ozdoba przestrzeni.
Współpraca projektowa między artystką a architektką to nie przypadek – panie spotykały się już wcześniej podczas innych realizacji. Dzięki temu dobrze znają swoje sposoby pracy, darzą wzajemnym zrozumieniem i szacunkiem. Artystyczne, interdyscyplinarne porozumienie ma ogromne znaczenie dla końcowego sukcesu realizacji.
– Zawsze, gdy zapraszamy do współpracy artystów, pokazujemy kierunek, ale nigdy nie narzucamy wszystkiego sztywno – wyjaśnia Martyna. – Zostawiamy przestrzeń, żeby mogli wnieść coś od siebie. I właśnie Edyta świetnie się w tym odnajduje – jej prace są bardzo charakterystyczne, teksturalne, a przy tym spójne z całą koncepcją.
Projekt Mercure Tallin oprócz wyczucia formy, wymagał doskonałego wyczucia pracy ze światłem – także tym naturalnym. Przeszklona bryła budynku była wyzwaniem, ze względu na zbyt duże nasłonecznienie wnętrz w ciągu dnia. Przez to były zbyt jasne i niekomfortowe w użytkowaniu. – Zaprojektowaliśmy system ażurowych paneli i transparentnych zasłon, które nie tylko wyeliminowały problem nadmiaru światła, ale też wprowadziły zupełnie nową jakość wizualną – mówi architektka. – Światło przez cały dzień rysuje na ścianach nowe wzory, wnętrze zmienia się, zaskakuje. Wada stała się atutem.
Zespół projektowy Aure Studio kładzie ogromny nacisk na wykorzystanie sztuki we wnętrzach, zwłaszcza publicznych. To nie dodatek, a konieczność. Jak podkreśla Martyna Wojtasik: – Wnętrze bez sztuki traci emocjonalny ładunek. A my właśnie emocjami chcemy budować relację z gościem. Szklane instalacje autorstwa Edyty Barańskiej doskonale oddają i urzeczywistniają to przesłanie. Sztuka materialnie łączy świat przyrody z lokalną tożsamością. Doskonale wpisuje się we współczesne trendy wzornicze i charakter budynku.
Realizacja projektu wnętrz Mercure Tallinn to doskonały przykład na to, że polscy architekci i artyści są cenieni za granicą, a rodzimy design z powodzeniem odnajduje się na europejskim rynku hotelarskim. W tym projekcie architektura, sztuka i funkcjonalność tworzą spójną całość – ten efekt udało się osiągnąć dzięki zaufaniu między twórcami.
– To była wyjątkowa współpraca – podsumowuje Edyta Barańska. – Wspólny projekt, w którym naprawdę się słuchamy, uzupełniamy i tworzymy coś więcej niż tylko „ładne wnętrze”. To przestrzeń z duszą.
Projekt wnętrz: Aure Studio arch. Martyna Wojtasik
Artystyczne instalacje szklane: Edyta Barańska / Barańska Design
Fotografia: Moodauthors
Nagrody:
MUSE Design Awards 2023 – Platinum Winner w kategoriach Interior Design – Hospitality oraz Hotel & Resorts
LIV Hospitality Design 2023