W tegorocznej już 10. edycji wyłoniono zwycięzców Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Spośród 100 projektów, skład sędziowski wybrał po 3 finalistów w każdej z 5 kategorii. W kategorii Architektura Użyteczności Publicznej nagrodę zdobyło Muzeum Wojska Polskiego zaprojektowane przez pracownię WXCA.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy jest przyznawana od 2016 roku i na przestrzeni lat stała się corocznym przeglądem najlepszych realizacji architektonicznych na terenie stolicy. Jest ona znakiem jakości, który wyróżnia prekursorskie projekty, a co za tym idzie uznaniem i promocją. Organizatorem jest Prezydent Warszawy, a nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Wyniki 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy zostały przedstawione opinii publicznej podczas oficjalnej ceremonii, która miała miejsce 23.04.2024 r. w przestrzeni Biblioteki Narodowej. Jury wręczyło nagrody w 5 kategoriach, w których finałowe projekty wybrano spośród 100 zgłoszeń.
Muzeum Wojska Polskiego zostało zaprojektowane na terenie Cytadeli Warszawskiej i zdobyło nagrodę w kategorii Architektura użyteczności publicznej. Skład sędziowski w szczególności docenił formalną perfekcję oraz rzemieślniczą precyzję wykonania. „Muzeum Wojska Polskiego doceniono za prostotę pomysłu, konsekwencję projektu i bardzo wysoką jakość wykonawstwa. Uwagę zwracają betonowe ornamenty, ściągi miedziane czy też sama kolorystyka. Wnętrza są dobrze rozplanowane i ułatwiają orientację w przestrzeni” – napisali w uzasadnieniu organizatorzy Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Ex aequo nagrodę w tej kategorii wręczono Bibliotece w Choszczówce autorstwa pracowni Ambient.
Architekci podczas prac inspirowali się precyzją dyscypliny wojskowej. W projekcie widnieje ona w postaci zgeometryzowanej i zdyscyplinowanej bryle muzeum. Projektanci postawili na barwiony beton architektoniczny, który poprzez ceglane zabarwienie nawiązuje do murów Cytadeli Warszawskiej. Monumentalność bryły przełamana została chevronem, który kieruje myśli odbiorcy ku motywom militarnym.
Naprzeciwko zrealizowanego południowego budynku Muzeum powstanie również północny. W istniejącej części znalazła się przestrzeń dla stałej ekspozycji, sala wystaw czasowych, sala audiowizualna na 100 osób, a także pomieszczenia administracyjne i techniczne. Budowa siedziby jest częścią realizacji reprezentacyjnego kompleksu muzeum na terenie zabytkowej fortyfikacji. Powstała część jest drugą po siedibie Muzeum Historii Polski, która także została nominowana do tegorocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy w tej samej kategorii. W planach jest również realizacja budynku północnego na podstawie projektu konkursowego WXCA wykonanego w 2009 roku.
Nowo powstały budynek znalazł się również wśród kandydatów do ArchDaily Building od the Year 2024 w kategorii Cultural Architecture. Realizacja z sąsiednią siedzibą Muzeum Historii Polski została nominowana do tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Polityki. Koncepcję doceniono nie tylko za formę architektoniczną, ale i również za oddanie w ręce lokalnych mieszkańców terenu XIX-wiecznej fortyfikacji w postaci zielonej przestrzeni publicznej, która sprzyja rekreacji. Obecnie, po ponad 200 latach została otwarta dla mieszkańców Cytadela Warszawska, która aktualnie pełni funkcję miejskiego parku zajmującego powierzchnię ponad 30 ha.
Zespół WXCA odpowiedzialny za projekt Muzeum Wojska Polskiego: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Paweł Wolanin, Krystian Tomczyk, Katarzyna Billik, Ewelina Szeląg, Anna Dobek, Kajetan Szostok, Małgorzata Gilarska, Michał Grabowski, Barbara Płonczyńska, Marcin Jurusik, Marcin Bieńka, Adrianna Nowak, Małgorzata Dembowska, Andrzej Bulanda
Fot. Marcin Czechowicz