Już niedługo w centrum Katowic zyska kolejną architektoniczną perełkę. Rusza Inwestycja Kwartał Dworcowa, w sąsiedztwie dawnego dworca kolejowego. Rewitalizacja ma na celu przywrócenie blasku historycznej zabudowie oraz wzbogacenie jej o nowe funkcjonalności, które pozytywnie wpłyną na atrakcyjność Katowic.
Katowice już od kilkunastu lat konsekwentnie i intensywnie się rozwijają. Ogromną rolę odgrywa tu rewitalizacja obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym, która przyciąga także prywatnych inwestorów. Są coraz bardziej świadomi potencjału zabytkowej tkanki miasta, dlatego chętnie podejmują się odnowy nawet mocno zaniedbanych przestrzeni. Doskonały przykład takiej rewitalizacji stanowi znajdujący się w katowickim Śródmieściu Kwartał Dworcowa.
Ulica Dworcowa, zaniedbana i przez lata wykorzystywana jako parking teraz zyska nowe oblicze. Przyległe pierzeje ziały pustką, a zniszczone elewacje budynków szpeciły okolicę. Teraz ten stan rzeczy ma się zmienić – kolejne obiekty przechodzą renowacje i radykalne remonty. Niedawno dawny blask przywrócono staremu dworcowi. Elewacja w stylu wiedeńskiej secesji została starannie uzupełniona i odnowiona. To sprawiło, że ulica Dworcowa stała się atrakcyjną przestrzenią z pięknym, reprezentacyjnym placem, wokół którego wyrastają liczne hotele, restauracje i kawiarnie. Dzięki temu historyczna przestrzeń może tętnić życiem i oferować mieszkańcom Katowic atrakcyjne formy spędzania czasu.
Efektownym zwieńczeniem inwestycji będzie przebudowa kwartału położonego tuż naprzeciwko dawnego dworca. W latach 2015-2023 katowicka Grupa Epione nabywała od instytucji i prywatnych właścicieli 11 kamienic, które tworzą pierzeję między Dyrekcyjną a Mielęckiego. Budynki powstały w latach 70. XIX wieku i mieściła się tu siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. Niemal 100 lat później, w latach 60 XX wieku, przekształcono je w przychodnie kolejowe.
- Kupiłem te kamienice, gdyż zauroczyły mnie swoim położeniem, wyglądem i otoczeniem. Nie ukrywam, że towarzyszył temu wątek sentymentalny – niegdyś byłem pracownikiem istniejącej tam Przychodni Lecznictwa Kolejowego, więc często bywałem w tym budynku. Początkowo zamierzałem otworzyć tam przychodnie, ale władze miejskie postanowiły stworzyć z placu dworcowego „miejski salon”, co wpłynęło na zmianę planów – mówi Narcyz Wrześniewski, prezes zarządu Grupy Epione.
Kolejne dziesięciolecia nie były łaskawe dla budynków przy ulicy Dworcowej. Powoli traciły swoją rangę a kolejne nieprzemyślane, doraźne przebudowy niszczyły historyczne detale i miejską tkankę, zatarły niezwykły charakter zabudowy. Plany przywrócenia budynkom dawnej świetności i przearanżowania kwartału kompleks usługowy, z którego chętnie skorzystają mieszkańcy oraz odwiedzający Katowice goście.
- Zdecydowaliśmy się na wybór starych, niszczejących kamienic jako miejsca inwestycji z kilku powodów. Po pierwsze, widzieliśmy w nich ogromny potencjał do rewitalizacji i przywrócenia ich dawnej świetności. Po drugie, lokalizacja kamienic była dla nas bardzo atrakcyjna – znajdują się one w sercu historycznego centrum miasta. Po trzecie jako firma zobowiązana do zrównoważonego rozwoju chcieliśmy przyczynić się do ochrony dziedzictwa architektonicznego poprzez odrestaurowanie zabytkowych obiektów. Dodatkowo inwestycja w tak unikalne budynki miała potencjał przyciągnięcia uwagi i zainteresowania klientów, co było istotne z perspektywy rozwoju naszej firmy. Wreszcie, wybór kamienic był również podyktowany naszym pragnieniem wniesienia wkładu w odnowienie lokalnej społeczności poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie tego historycznego obszaru – podkreśla Krystian Szafrański, manager ds. marketingu i rozwoju Grupy Epione.
Inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę na początku roku 2024 i już za kilka miesięcy rozpoczną się prace remontowo-budowlane. Grupa Epione ogłosiła przetarg, który do końca czerwca wyłoni generalnego wykonawcę prac budowlanych.
Grupa Epione rozpoczęła współpracę z pracownią Konior Studio, która mocno angażuje się w miejskie projekty, związane z rewitalizacją zabudowy historycznej Katowic. Stanowisko głównego architekta projektu zajmuje Tomasz Konior, którego portfolio jest silnie związane z muzyką. Znajdziemy tam między innymi słynny NOSPR z jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie.
Architekci Konior Studio skompletowali liczne materiały źródłowe, na podstawie których odtworzą pierwotny wygląd historycznych fasad. Znowu pojawią się na nich bogate zdobienia, dekoracyjne balkony i gzymsy. Niedopasowana nadbudowa zostanie usunięta, a na jej miejscu pojawi się nowe struktury zaprojektowane zgodnie ze skalą sąsiadującej zabudowy. Owalny narożnik odpowiada położeniu znajdującej się tam pierwotnie kopuły. Wejścia na partery kamienic będą dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika. Tutaj architekci zaplanują przestronne wejścia do budynków, lokali gastronomicznych i usługowych. Część podziemną zajmą parkingi samochodowe i rowerowe.
Przebudowane kamienice pomieszczą nowe lokale usługowe i bura. Znajdą się tu też dwa hotele marek spod szyldu Marriott International - Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Goście będą mieli do dyspozycji aż 250 pokoi. - Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią projektu Kwartał Dworcowa w Katowicach z dwoma obiektami hotelowymi marek Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Dla Fairfield by Marriott będzie to jednocześnie debiut na polskim rynku, na którym obecnie mamy 24 hotele. Cieszymy się, że inwestor, Grupa Epione, zdecydowała się na współpracę z Marriott International – komentuje Janusz Mitulski, Senior Director Central & Eastern Europe, International Hotel Development, Marriott International.
Dzięki rewitalizacji Katowice mogą zyskać wysokiej jakości przestrzeń, która koresponduje z historią miasta. Twórcy Kwartału Dworcowa liczą na to, że uda im wytyczyć nowe trendy w rewitalizacji przestrzeni, które wykorzystują tradycyjne, zwarte zabudowy charakterystyczne dla mieszczańskich kamienic w połączeniu z atrakcyjną formą i nowoczesnymi funkcjonalnościami.
Fot. Bartek Barczyk