Grupa Epione rozpoczęła właśnie prace realizacyjne Kwartału Dworcowa w obrębie historycznego centrum Katowic. Hotel Tribute Portfolio (Marriott Bonvoy) zajmie dwie z rewitalizowanych 11 kamienic w inwestycji Kwartał Dworcowa. Kojące wnętrza hotelowe zaprojektowała pracownia Tremend.
Spektakularna inwestycja Kwartał Dworcowa obejmuje budynki położone przy ulicach Dworcowej i Mielęckiego w centrum Katowic. Prace realizacyjne rozpoczęto w październiku 2024 a zakończenie robót jest planowane na 2027 rok. Za projekt rewitalizacji Kwartał Dworcowa odpowiada pracownia Konior Studio. Historyczna architektura zyska dawny blask i nowe funkcje, w tym efektowne przeszklenia i nowoczesne nadbudowy, aby połączyć ją ze współczesną architekturą. Wśród nowych funkcjonalności pojawią się lokale usługowe, gastronomiczne oraz hotele, w tym Tribute Portfolio. Koncepcję wnętrz opracowała pracownia Tremend, wyspecjalizowana w projektach obiektów użyteczności publicznej, we współpracy ze spółką koordynującą przebieg procesu inwestycyjnego Hotel Inwest Development.
Hotel będzie położony w ścisłym centrum Katowic, przy ulicy Dworcowej. Zajmie powierzchnie dwóch historycznych budynków – neoklasycystycznej kamienicy z lat 50. XX wieku, dawnej siedziby Centrali Kolei Górnośląskich, oraz neomodernistycznego budynku z 1903 roku. Przestrzeń hotelowa zajmie także wewnętrzny, wcześniej niezagospodarowany dziedziniec. – W naszej koncepcji projektowej założyliśmy, że wnętrza hotelu będą zarówno przestrzeniami wielofunkcyjnymi, jak i elastycznymi, łatwo dostosowującymi się do różnych form użytkowania. Będą przyjazne człowiekowi, a przy tym powiązane z lokalną tradycją i społecznością. Ważne dla nas było również uwzględnienie potrzeb podróżnych i mieszkańców miasta poszukujących hotelu w segmencie wellness – mówi Magdalena Federowicz-Boule, architektka, CEO pracowni Tremend.
Przed przystąpieniem do projektowania, architekci Tremend poddali gruntownej analizie zarówno zwyczaje mieszkańców Katowic, jak i historię budynków. Wartość architektury wnętrz opiera się jednak na teraźniejszości Katowic. Nowe wnętrza hotelowe będą oazą dla osób poszukujących odskoczni od codzienności, nieskrępowanego relaksu. Przestrzeń umożliwi poznanie regionu i lokalnej kultury, ale też.. innych podróżujący z różnych stron kraju i świata. Jako punkt wyjścia projektu wnętrz architekci przyjęli zapewnienie gościom równowagi i ukojenia. Ma być to miejsce, w którym mogą odpocząć ciałem i duchem.
Oprócz pokoi hotelowych, w budynku Tribute Portfolio znajdzie się restauracja, bar, lobby, spa, MICE, a także dziedziniec. Założenia projektowe wskazały stworzenie przestrzeni oryginalnej i zapadającej w pamięć, która wzbudza całą gamę pozytywnych, związanych z pobytem w hotelu emocji.
Projekt jest oparty na harmonijnym połączeniu 4 elementów natury: ziemi, wody, ognia i drewna, które pojawiają się zarówno w palecie kolorystycznej wnętrz oraz użytych materiałach wykończeniowych. Architekci postawili w wystroju na minimalizm.– Minimalizm polegający na bardzo selektywnym i przemyślanym doborze użytych we wnętrzach elementów był dla nas bardzo istotny. Chcieliśmy, aby każdy przedmiot przykuwał uwagę, ale też unikaliśmy przeładowania wnętrz. Mają one bowiem być przyjazne człowiekowi, a prostota w największym stopniu sprzyja odpoczynkowi i regeneracji – podkreśla architekt Magdalena Federowicz-Boule.
Pierwszą przestrzenią w której znajduje się podróżny tuż za drzwiami hotelu jest lobby. Tutaj architekci wykorzystali naturalną kolorystykę, elementy roślinne i organiczne formy. Kontynuację tej estetyki dostrzeżemy w stonowanym i naturalnie harmonijnym foyer, które zachęca do spotkań. Aranżacyjna elastyczność tego pomieszczenia sprawia, że można tu będzie organizować różnego rodzaju imprezy i wydarzenia. O podniebienia gości i odwiedzających restaurację klientów zadba restauracja. Potrawy z menu wzmocnią i odżywią ciało a wystrój zachwyci ducha. Dobre samopoczucie zapewni także specjalnie zaprojektowane SPA, które dzięki zabiegom wprowadzi gości w stan błogiego odprężenia i relaksu.
Szczególnym miejscem w nowo budowanym hotelu będzie także dziedziniec ze szklanym dachem. Wypełnione zielenią wnętrze otwiera się w ten sposób na otoczenie. Z części wspólnych, ostatecznie goście hotelu i tak trafią do pokoi. To miejsca stworzone z myślą o maksymalnym wyciszeniu i relaksie. Sprzyja temu minimalistyczna aranżacja, utrzymana w neutralnych kolorach, w której łatwo zapaść w regenerujący sen.
Architekci Tremend uwzględnili w pracach projektowych historyczne tło kamienic. Zabytkowe elementy i przestrzenie objęte ochroną konserwatorską poddane będą należytej renowacji i konserwacji, a ubytki starannie uzupełnione. Dzięki temu architekci osiągną harmonię historii i współczesności w jednej przestrzeni.
Wielofunkcyjny, zrewitalizowany budynek wpisany w historyczną tkankę Katowic na nowo opowie historię tych miejsc. Łącząc lokalne tradycje, design oraz nowe, zorientowane na człowieka technologie, architekci stworzyli zrównoważoną przestrzeń, w której odwiedzający poczują się dobrze.
Wizualizacja Kwartał Dworcowa w Katowicach, projekt Konior Studio
Wizualizacja Kwartał Dworcowa w Katowicach, projekt Konior Studio
Wizualizacja Kwartał Dworcowa w Katowicach, projekt Konior Studio
Wizualizacja Kwartał Dworcowa w Katowicach, projekt Konior Studio
Wizualizacja Kwartał Dworcowa w Katowicach, projekt Konior Studio
Wizualizacja Tribute Portfolio w Katowicach - lobby. Fot. materiały prasowe Tremend
Wizualizacja Tribute Portfolio w Katowicach - patio. Fot. materiały prasowe Tremend
Wizualizacja Tribute Portfolio w Katowicach - pokój. Fot. materiały prasowe Tremend