Wokół nadbudów krąży wiele rozważań dotyczących aspektów architektonicznych, prawnych i administracyjnych. Mimo iż wiele kwestii nadal czeka na rozwiązanie, to nie ulega wątpliwości, że nadbudowy są doskonałą odpowiedzią na wiele problemów współczesnych miast.
Współcześnie odbiega się od gospodarki liniowej, która związania jest ze wznoszeniem kolejnych budynków na rzecz obiegu zamkniętego, które stawia na wykorzystanie potencjału istniejących już zabudowań. W tę ideę doskonale wpisują się motywy nadbudowy, które zyskują na popularności. - W europejskich ośrodkach badawczych temat związany z potencjałem ilościowym i możliwościami, jakie dają nadbudowy budynków na cele mieszkaniowe, jest aktualny i wyróżnić możemy kilka kierunków badań w tym zakresie: nadbudowa budynków jako forma intensyfikacji zabudowy miejskiej oraz strategii zrównoważonego rozwoju miast, w tym zrównoważonej polityki mieszkaniowej; realizacja nadbudów na obszarach aktywności sejsmicznej (w Europie jest to przede wszystkim obszar basenu Morza Śródziemnego); badania nad nadbudowywaniem budynków w kontekście rozwiązań konstrukcyjnych, prefabrykacji, montażu nadbudowy oraz innych parametrów technicznych, w tym izolacyjności budynków; nadbudowa budynków w kontekście działań prośrodowiskowych: ograniczenia emisji CO2, energooszczędności, optymalizacji produkcji i zużycia materiałów budowlanych czy badań nad cyklem życia budynku - wymienia dr inż. arch. Zuzanna Napieralska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Wykonanie nadbudów niesie za sobą wiele korzyści, w tym ekonomicznych. Przede wszystkim znika konieczność nabywania gruntów, co wiąże się z uniknięciem dodatkowych kosztów. Warto jednak spojrzeć na korzyści takiego rozwiązania w szerszym kontekście. Coraz większą uwagę architektów i urbanistów skupiają bowiem aspekty środowiskowe i wpływ działań na środowisko. Z tej perspektywy w znacznym stopniu zmniejszona jest emisja śladu węglowego, co jest spójne z misją zrównoważonego rozwoju miast. W naszym szybko zmieniającym się świecie Europa stoi w obliczu naglących wyzwań: degradacji środowiska i zmiany klimatu, cyfrowej rewolucji, przemian demograficznych, migracji i nierówności społecznych. Na pierwszej linii walki o odpowiednie rozwiązania nierzadko znajdują się miasta – czytamy w „Strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich”.
Ponadto koncepcja nadbudów jest odpowiedzią na problem rozlewania się miast i brak gruntów pod zabudowę. Poprzez rozrastanie się obrzeży, miasta tracą swoje centra, co może być kłopotliwe na przykład w kontekście infrastruktury miejskiej – budowanie nowych dróg, linii autobusowych, nowych placówek edukacyjnych i medycznych. Takie rozwiązanie będzie jednocześnie skutkować zmniejszeniem się miejskich terenów zielonych. - Nadbudowy budynków mieszkalnych mogą stać się jedną z form, prowadzonej przez włodarzy miast, zrównoważonej polityki mieszkaniowej. Uwzględnia ona konieczność reagowania na przyrost liczby mieszkańców miast i rosnący popyt na mieszkania przy jednoczesnym ograniczaniu efektu city sprawl (rozlewania się miast) - dodaje dr inż. arch. Zuzanna Napieralska.
Fot. Materiały prasowe OKK!