Hygge jest pojęciem symbolizującym poczucie komfortu, ciepła i przytulności. W hotelu znajdziemy zatem przestronne wnętrza,w których dominują jasne, stonowane kolory, kreujące doskonałą atmosferę do relaksu oraz pracy. W takich miejscach kluczową rolę odgrywa światło, które podkreśla detale oraz tworzy tło dla całości aranżacji.
Filozofia hygge kładzie nacisk na przytulność, komfort i ciepło. Prezentowana uniwersalność i elegancja kreuje poczucie równowagi, harmonii i prostoty, co sprawia, że uzyskana przestrzeń wydaje się być bardziej zapraszająca i przyjazna. Drewno w takich miejscach jak te sprawia, że goście czują się jak w domu. O odpowiednią ilość światła w recepcji zadba oświetlenie polskiej marki AQForm.
Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w aranżacji wnętrz. Bowiem łączy walory wizualne z funkcjonalnością. „Odpowiednio dobrane źródła światła nie tylko umożliwiają komfortowe korzystanie z przestrzeni, ale również wpływają na atmosferę i nastrój panujący w lokalu. W restauracjach oświetlenie pełni wiele ról – od zapewnienia wystarczającej widoczności, przez akcentowanie detali wystroju, po tworzenie intymnej, przytulnej atmosfery, która zachęca gości do dłuższego pobytu” mówi Barbara Olesiak-Kasparek z AQForm. Odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśla walory aranżacji, oraz pozwala wydobyć kolorystykę oraz tekstury materiałów takich jak drewno czy kamień, a także dodać przestrzeni gracji i elegancji. Szczególna uwaga została poświęcona doborowi oświetlenia, które w harmonijny sposób tworzy spójną całość z wystrojem, oferując wyjątkowy klimat.
Wewnątrz pokoi hotelowych warto postawić na różne rodzaje źródeł światła. Główne – zapewnia ogólną widoczność. Z kolei zadaniem akcentowych świateł jest nadanie klimatu i umożliwienie dostosowania oświetlania do indywidualnych potrzeb gości. W prezentowanym budynku oprawy zamontowane zostały na dedykowanych szynoprzewodach, które stanowią niezwykle elastyczne rozwiązanie, pozwalające skierować światło w dowolną stronę. "Projektując oświetlenie do pokoi hotelowych, kluczowe jest połączenie funkcjonalności z atmosferą – światło powinno zapewniać wygodę użytkowania, a jednocześnie tworzyć przytulny nastrój, który sprzyja relaksowi i poczuciu komfortu, jak w domu” – dodaje Barbara Olesiak-Kasparek. „Dobrze dobrane oświetlenie sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna i wygodna, a goście mogą czuć się jak w domu, korzystając z pełni komfortu i wygody, które oferuje hotelowy pokój” dodaje.
Obiekt stanowi prawdopodobnie pierwszy przykład praktycznego wdrożenia filozofii w architekturze tego regionu. Znajduje się w zacisznej okolicy Chmielowic – jednej z dzielnic Opola. Wewnątrz goście mogą poczuć ciepły klimat, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Projektanci pracujący przy projekcie obiektu rozumieli istotę roli światła, kładąc na nie odpowiedni nacisk, co pozwoliło zapewnić odpowiedni klimat, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Fot. Materiały prasowe AQForm