Trzykondygnacyjny obiekt, mierzący około 1500 m2, powstał w Wielu pod Kościerzyną. Według planów ma stać się on siedzibą firmy SYLVA, która jest znanym producentem drewna o trzydziestoletniej tradycji, który jest częścią francuskiego koncernu Piveteaubois. Projektem inwestycji zajęła się pracownia APA Wojciechowski Architekci. Powstały budynek stanowi jedną z pierwszych realizacji biurowych tego typu w Polsce.
Realizacja prezentuje rosnący potencjał w nowoczesnym budownictwie technologii drewna, zwanego umownie CLT. Technologia ta znajduje zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. W Europie obserwuje się szybki wzrost zainteresowania tą technologią głównie w połączeniu z szybko rozwijającą się produkcją prefabrykowanych elementów. To rozwiązanie zapewnia budowę obiektów o wysokiej odporności ogniowej, efektywności energetycznej oraz o niskim śladzie węglowym.„Jako architekci, jesteśmy świadomi wpływu naszych projektów na środowisko. Dlatego wciąż poszukujemy rozwiązań, które pozwalają zminimalizować ten wpływ, m.in. poprzez użycie materiałów takich jak CLT. Obiekt zlokalizowany w Wielu stanowi świadome podejście do „zielonej” architektury i idealne rozwiązanie dla przestrzeni będącej wizytówką ważnego gracza w branży drewna – firmy SYLVA. Używając technologii CLT, nie tylko tworzymy nowoczesny, funkcjonalny obiekt, ale udowadniamy, że drewniana architektura to przyszłość, która z każdym rokiem nabiera coraz większego znaczenia”– mówi Szymon Wojciechowski – Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci.
Co istotne, w realizowanym projekcie wykorzystano wyprodukowane przez inwestora materiały – system CLT HEXAPLI, z którego wykonane zostały ściany nośne, stropy, łazienki oraz szyb windowy. Już od pierwszego spojrzenia budynek zachwyca przeszkloną fasadą umożliwiającą pełną ekspozycję drewnianej konstrukcji wewnętrznej, nadając budynkowi przyjazny charakter, co jeszcze bardziej podkreśla minimalistyczną bryłę biurowca. Do innowacyjnych rozwiązań możemy zaliczyć również, wdrożony po sugestii inwestora, odwrócony układ strop-sufit, w ramach którego instalacje techniczne umiejscowiono pod podniesioną podłogą wyższego piętra. Takie rozwiązanie pozwoliło na pozostawienie stropu jako eksponowany element architektoniczny.
Bogate doświadczenie pozwoliło pracowni APA Wojciechowski Architekci na wprowadzenie wielu rozwiązań znajdujących zastosowanie w zlokalizowanej w sercu Kaszub inwestycji. Przede wszystkim projektanci musieli uwzględnić specyfikę pokaźnych gabarytów elementów konstrukcyjnych w porównaniu do rozwiąza
ń żelbetowych. Rezultatem jest starannie zaprojektowane rozmieszczenie słupów, które ustawione zostały co 140 centymetrów.
Realizacja budynku stanowi również odpowiedź na rosnące wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Technologia CLT doskonale wpisuje się w nadchodzące normy związane z zeroemisyjnością nowych budynków, które mają wejść w życie na terenie Unii Europejskiej w 2030 roku.
Budynek jest doskonałym przykładem najwyższych standardów współczesnego budownictwa. Jednocześnie stanowi wyzwanie dla całej branży, skłaniając projektantów i wykonawców dla wyszukiwania jak najbardziej efektywnych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych. Przedstawiona realizacja udowadnia, iż odpowiednia koordynacja zestawiona z głęboką wiedzą oraz otwartością na innowacje, z jakiej słyną realizacje APA Wojciechowski Architekci.
Inwestor: SYLVA
Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski Architekci
Projekt konstrukcji i instalacji: Fort Polska
Projekt techniczny elewacji: Studio Profil
Generalny wykonawca: Allcon Budownictwo
Fot. SYLVA
Fot. Fort Polska
Fot. Fort Polska
Fot. Adam Kamiński