W zajmującej aż 500 m2 przestrzeni wyodrębniono hybrydową przestrzeń łączącą funkcję biura oraz showroomu. Aranżacja zawiera 4 strefy stylistyczne, które wyodrębniają działy firmy tym samym demonstrując różnorodne trendy i możliwości w kreowaniu wnętrz biurowych. Projektem zajął się Andrzej Burawski z pracowni Bracia Burawscy Architekci.
Firma JFM Furniture zajmuje się sektorem wyposażenia przestrzeni prywatnych oraz komercyjnych w różnego rodzaju meble. Marka wyróżnia się nieszablonowym podejściem, dzięki czemu zyskała uznanie na rynku. W tym przypadku stanęła jednak przed najtrudniejszym zadaniem – umeblowaniem własnego biura.
Projekt z założenia miał być imponujący i zachwycający, aby pokazać klientom potencjał firmy. Inwestorzy chcieli, aby uzyskana przestrzeń była komfortowa, sprzyjała kreatywnej pracy oraz pełniła funkcję ekspozycyjną. Celem było również zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań i możliwości firmy, która sprosta nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom. „Ze względu na ograniczoną powierzchnię, nie było możliwości wyodrębnienia osobnych stref biurowej i showroomowej. Konieczne było ich połączenie w jedną, spójną całość, która sprosta temu wyzwaniu. Dlatego zdecydowaliśmy się na przestrzeń hybrydową, łączącą funkcje pracy i ekspozycji” – mówi architekt Andrzej Burawski.
Proces projektowy stanowił wyzwanie sam w sobie. W związku z dynamicznym rozwojem firmy oraz możliwością powiększenia powierzchni biurowej w trakcie realizacji proces został podzielony na trzy etapy. Było to trafne rozwiązanie bowiem w trakcie prac koncepcyjnych inwestor, zdecydował się na powiększeniu przestrzeni biurowej. W efekcie zdecydowano się na podział na cztery strefy koncepcyjne: LAS, LOFT, ARTDECO i CONTEMPORARY, które są od siebie zróżnicowane pod względem funkcji i stylistyki.
LOFT to strefa wejścia, w której znajduje się recepcja, główna sala konferencyjna, kameralne miejsce spotkań oraz przestrzeń do przyjmowania gości. Zachowana została w stylistyce loftowej z dominującymi betonowymi akcentami, podziałami szprosowanymi i industrialnym klimatem.
LAS jest przestrzenią pracy projektantów i technologów z zapleczem socjalnym. W nawiązaniu do charakteru działalności firmy oczywiste było odwołanie się do drewna, które stanowi główny materiał w meblarstwie. Inspirację stanowiła natura ujęta w subtelny sposób.
ARTDECO jest strefą pracy project managerów. Obejmuje ona także gabinet właściciela i ekspozycję wzorów tapicerek. Elegancką przestrzeń zachowano w stylu artdeco, która charakteryzuje się ciemną, aczkolwiek stonowaną kolorystyką wraz z zestawieniem złotego dębu, szlachetnego orzecha amerykańskiego i klasycznej czerni.
CONTEMPORARY jest strefą przeznaczoną do działów księgowości oraz marketingu. W przestrzeni tej wyodrębniono również małe sale spotkań oraz gabinet współwłaścicielki. Stylistyka biura utrzymana w stylu nowoczesnym stanowi nawiązanie do bieżących trendów. Innowacyjny charakter firmy podkreślono również przy użyciu odważnej kolorystyki, motywów roślinnych oraz struktur. „Projekt biura JFM Furniture był dużym wyzwaniem, wymagającym niestandardowego podejścia. Już od początku wiedzieliśmy, że będzie to przedsięwzięcie wyjątkowe, nietuzinkowe i wymagające świeżego spojrzenia na zastosowane rozwiązania. Myślę, że udało nam się sprostać tym oczekiwaniom” – podsumowuje architekt Andrzej Burawski.
Projekt osiągnął nie lada sukces. Uzyskał bowiem prestiżową nagrodę International Property Awards, w kategorii pięć gwiazdek co potwierdza najwyższy poziom realizacji oraz unikalność.
Projekt: Andrzej Burawski
Realizacja PRW Design
Fot. Marcin Mularczyk