To już kolejna realizacja projektu wnętrz przygotowanych przez pracownię AKA Studio dla firmy spod szyldu Fin-Tech. Warszawska siedziba i główne biuro spółki w Polsce mieści się w budynku LIXA, w samym sercu biurowców na Woli. Aranżacja wnętrz jest oparta na dwóch kierunkach kolorystycznych, które odpowiadają funkcjonalnemu podziałowi przestrzeni. Ściany pomieszczeń zdobią efektowne, autorskie murale z branżowymi żartami z uniwersum IT. Architekci starannie opracowali rozwiązania akustyczne i elementy wyposażenia, które zapewnią młodemu zespołowi najwyższy komfort pracy.
– Do projektowania tej przestrzeni przystąpiliśmy kilka miesięcy po oddaniu biura w Poznaniu, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że mieliśmy wyjątkową okazję, by dobrze poznać specyfikę pracy i potrzeby zespołu, którego większość stanowią dwudziestoparolatkowie. Ponownie przeprowadziliśmy ankiety i warsztaty wśród pracowników. Pozwoliły one stworzyć projekt, w którego centrum znajdują się ludzie – ich potrzeby, komfort i emocje – mówi architektka Karolina Kowalik, współwłaścicielka pracowni AKA Studio.
Główną osią projektu było zachowanie równowagi pomiędzy spokojną przestrzenią hospitality a pełnymi energii i kolorów strefami wspólnymi dla pracowników. W części wejściowej z recepcją dominuje ciepły odcień drewna. Żebrowany sufit wykończony drewnianymi lamelami łagodnie przechodzi na ścianę za strefą poczekalni dla gości, tuż obok asymetrycznej, fornirowanej lady z podświetleniem.
Drewno pojawia się także na ścianach korytarzy, prowadzących do poszczególnych stref. W strefach pracy i częściach wspólnych pojawiają się odcienie niebieskie, żółte oraz pomarańczowe, których energię równoważą szare tkaniny i ciepły, drewniany fornir.
Unikalną ozdobą wnętrz biurowych są mechaniczno-elektroniczne murale, stworzone przez duet „Takie Pany”, czyli Tomka Domańskiego i Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego. Prace artystów wykorzystano na okładkach płyt i teledysków Taco Hemingwaya i Fisza. Tworzą też autorskie grafiki na obuwiu sportowym. Murale w charakterystycznym dla twórców stylu znajdują się na ścianach korytarzy biurowych oraz w kuchni z jadalnią. Ożywiają przestrzeń branżowym humorem IT i żartami, które wykorzystują w pracy członkowie zespołu.
Murale w charakterystycznym dla twórców stylu – mechanicznym i elektronicznym – zdobią biurowe korytarze oraz kuchnię połączoną z jadalnią. Pełnią funkcję wizualnych nośników „inside jokes”, których kody są czytelne wyłącznie dla członków zespołu.
W biurach, oprócz rozwiązań typowo użytkowych, architekci wykorzystali także elementy wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. Na powierzchni ponad 2000 m2 znalazło się więc miejsce na dwie kuchnie z jadalniami, położone na różnych piętrach. Wnętrza są przytulne i swobodne, dlatego nie mogło tu zabraknąć zabawnych murali autorstwa duetu „Takie Pany”. Pracownicy mogą też skorzystać z chillroomu – biuro ma dbać o wellbeing i zapewniać komfortowy wypoczynek na tapicerowanych meblach. Architekci przygotowali tu zabudowę z okrągłymi siedziskami, tapicerowane meble i zieloną ścianę. Potrzebującym przerwy od pracy siedzącej z pewnością spodoba się playroom, wyposażony w drabinki gimnastyczne, maty i przestrzeń do rozciągania się, gry w rzutki czy planszówki.
Projekt wnętrz w warszawskim biurowcu jest wyposażony w starannie zaplanowane rozwiązania akustyczne, które zapewni maksymalny komfort pracy w skupieniu. Wszystkie pomieszczenia wyciszono panelami akustycznymi, między innymi Accustico i Impact Acoustic. Do tej realizacji architekci przygotowali też sporo rozwiązań na miarę, przygotowanych według własnego projektu pracowni. Spod kreski architektów wyszły także charakterystyczne, okrągłe lampy. System oświetlenia posiada inteligentne sterowanie, które reguluje barwę i natężenie światła zależnie od pory roku i dnia. Sale konferencyjne są wyposażone w zaawansowane zaplecze techniczne, umożliwiające prowadzenie wideokonferencji między oddziałami firmy i klientami. Nie mogło zabraknąć także zróżnicowanych rozmiarowo stref do pracy w zespołach oraz do pracy indywidualnej.
– Nasz projekt to biuro przyszłości, czyli przestrzeń zróżnicowana, dostosowana do stylu pracy zespołów, oparta na hybrydzie, technologii i prywatności. Zapewniliśmy pracownikom całe spektrum rozwiązań, z których mogą korzystać w zależności od aktualnych potrzeb. Panujący tu balans tworzy przyjazne, komfortowe wnętrze, w którym po prostu chce się być – podsumowuje architektka Agata Łapuchowska, współwłaścicielka pracowni AKA Studio.
Dane realizacji
Powierzchnia: 2300 m²
Zespół projektowy: Karolina Kowalik, Agata Łapuchowska, Paweł Foks, Magda Chrzanowska, Maciej Kolak
Realizacja: 2025
Lokalizacja: Warszawa, Kompleks Biurowy LIXA
Ilustracje na ścianach: „Takie Pany” – duet artystyczny Tomka Domańskiego i Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego,
Zdjęcia: MoodAuthors